DiziFilmTR | Türk Dizi ve Filmleri Paylaşım Platformu

Dizi paylaşım platformuna hoş geldiniz. Daha kaliteli bir hizmet için lütfen üye olunuz.
Administrator
DiziFilmTR | Türk Dizi ve Filmleri Paylaşım Platformu

DiziFilmTR | Türk Dizi ve Filmleri Paylaşım Platformu


  lost filmi

  Paylaş
  avatar
  ladypink
  Genel Moderator
  Genel Moderator

  Cinsiyet : Kadın

  Ikizler Keçi

  Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1694
  Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 19/02/09
  Yaş Yaş : 27
  Doğum tarihi Doğum tarihi : 14/06/91
  Nerden Nerden : Mersin
  İş/Hobiler İş/Hobiler : taekwondo,nette gezmek
  Lakap Lakap : layla

  Konu İkonu lost filmi

  Mesaj tarafından ladypink Bir Perş. Mart 05, 2009 1:07 pm

  Lost Sydney, Avustralya'dan Los Angeles' a uçan Oceanic havayolları 815 sefer sayılı yolcu uçağının Güney Pasifik civarında düşmesiyle esrarengiz bir adada kazadan sağ kalan kimselerinin yaşamlarını anlatan Amerikan yapımı olan bir dizidir. Her bölüm tipik olarak, bir karakterin flashbacklerle geçmişiyle birlikte anlatılmaktadır. Dizinin yaratıcıları Damon Lindelof, J. J. Abrams ve Jeffrey Lieber'dır. Bölümler Oahu, Hawaii'de çekilmektedir.[1] İlk bölüm olan Pilot bölümü 22 Eylül 2004'de yayına girmiştir.[2].ABC Studios, Bad Robot Productions ve Grass Skirt Productions tarfından yapılan dizi, ABD'de ABC televizyonundan yayınlanmaktadır. Müziklerini Michael Giacchino bestelemiştir. Büyük oyuncu kadrosu ve çekimlerin Hawaii'de yapılmasının maliyeti ile Lost en pahalı televizyon yapımlarından biridir. Dizinin sadece ilk bölümü için 14.000.000 $ harcanmıştır.[3] 2006'da En İyi Televizyon Draması dalında Altın Küre ve 2006'da En İyi Oyuncu Kadrosu dalında SAG Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödülün sahibi oldu.

  Mayıs 2007'de Lost'un dördüncü beşinci ve altıncı sezonlarıyla devam edeceği ve Mayıs 2010'da 117. bölümün yapımı ile sonlandırılacağı duyuruldu. Bu son üç sezonun her birinin haftada bir yayınlanacak olan 16 bölümden oluşacağı planlandı ayrıca ABC son iki sezonu 2 saat uzatma kararı aldı.[4]. Son WGA grevi yüzünden dördüncü sezon sadece 14 bölümden oluşurken üç saatlik bir sezon finaline sahiptir. Dördüncü sezonun ABD'deki ilk gösterimi 31 Ocak 2008 tarihinde yapıldı. Beşinci sezon ise 21 Ocak 2009'da başladı.
  Konu başlıkları
  [gizle]
  * 1 Yapım
  o 1.1 Fikir
  o 1.2 Çekim yerleri
  o 1.3 Müzik
  o 1.4 Türkçe Seslendirme Kadrosu
  * 2 Sezon Özetleri
  o 2.1 Sezon 1
  o 2.2 Sezon 2
  o 2.3 Sezon 3
  o 2.4 Sezon 4
  o 2.5 Sezon 5
  * 3 Gelecek sezonlar
  * 4 Güncel Haberler
  * 5 Dış Bağlantılar
  * 6 Kaynaklar

  Yapım
  * Lost Bölüm Rehberleri (Türkçe)

  Fikir
  Dizi o zaman için ABC'nin başında bulunan Lloyd Braun'ın Spelling Television'dan Sineklerin Tanrısı romanı ve Yeni Hayat ve Gilligan's Island filmlerini temel alan bir ilk senaryo istemesiyle gelişmeye başladı. Gadi Pollack diziye ilham olan bazı unsurların Myst adlı bilgisayar oyunundan alındığını belirtir[5]. ABC Jeff Lieber ile anlaştı. Lieber, Nowhere başlığı ile pilot bölüm senaryosunu yazdı.[6] Sonuçtan ve tekrar tekrar yazılan senaryolardan mutsuz olan Braun, Touchstone ile anlaşması olan ve Alias dizisinin yaratıcısı J.J. Abrams ile yeni bir pilot bölüm yazması için irtibata geçti. Önceleri kararsız olmasına rağmen Abrams dizinin sahip olduğu doğa üstü yönü sayesinde projeye ısındı ve Damon Lindelof'un da işbirliği ile dizinin tarzını ve karakterlerini yarattı.[7]

  Çekim yerleri

  Lost, Panavision 35mm kameralarla neredeyse tamamen Oahu adasında çekildi. Pilot bölümdeki ada sahneleri adanın kuzeybatı ucundaki Mokulē'ia Sahilinde filme alındı. Sonraki sahil sahneleri meşhur Kuzey Kıyısının gözlerden uzak kesiminde yer aldı. İlk sezondaki mağara sahneleri bir dizi çalışanın vurularak öldürüldüğü 1999'dan beri boş olan Xerox'un parça eşya deposunda kurulan sette çekildi.[8]Sonrasında set ve yapım ofisleri 2. sezonun "Kuğu İstasyonunun" ve 3. sezonun da "Hidra İstasyonunun" iç mekanının inşa edildiği[9] Hawaii Film Office'in Hawaii Film Studio'suna taşındı.[10]

  Müzik

  Ana madde: Lost'ta kullanılan şarkılar

  Lost fon müziklerini Hollywood Stüdyo Senfoni Orkestrası tarafından Michael Giacchino eşliğinde oluşturulan fon müziğine yer verir müziklerin orkestra tarafından oluşturulmasının amacı olaylar ve karakterler için birkaç tekrar eden temayı birleştirmektir.[11]

  Türkçe Seslendirme Kadrosu

  Ülkemizde TNT kanalında yayınlanmakta olan dizinin seslendirme kadrosu şu şekildedir:
  Jack: Furkan Demirkan
  Sawyer: Josh Holloway
  Kate: Ayça Bingöl
  Clarie: Emilie de Ravin
  Hurley: Arda Aydın
  Michael: Beyti Engin
  Sayid: Erol Eren
  Walt: Ebru Çapraz
  Locke: Mehmet Ali Kaptanlar
  Charlie: Fatih Özkul
  Shannon: Sabanur Aksoy
  Sun: Nur Gürkan
  Boone: Harun Can

  Sezon Özetleri  Sezon 1

  Sezon 1 Amerika'da 22 Eylül 2004 ile 25 Mayıs 2005 tarihleri arasında yayınlanmış ve 24 bölüm sürmüştür. Oceanic Flight 815 seferini yapan uçağın kaza yapmasını ve kazadan hayatta kalan yolcuların adaya düşmelerini anlatmaktadır.Adaya düşen ve kurtulan 48 kişinin hiçbiri birbirini tanımadığı halde kazadan önceki hayatlarında herbirir birbirlerinin hayatlarına birşekilde girdiklerini ve etkilediklerini anlıyoruz.İlerleyen bölümlerde Danielle Rousseau'nun ortaya çıkışı ile adada Others (Diğerleri)nin olduğunu anlarlar. Sezonun ilk bölümü sadece Amerika'da 18.65 milyon kişi izlemiştir.

  Sezon 2

  Sezon 2 Amerika'da 22 Eylül 2005 ile 25 Mayıs 2006 tarihleri arasında yayınlanmış ve 24 bölüm sürmüştür. Hikaye, kazadan sonraki 45 günü anlatarak devam etmektedir. Çoğu arka kapıyı kapatıp, daha fazla soru getirmiştir. Others (Diğerleri) kendilerini göstermiştir. 2.sezon bölümlerinin çoğu ambarda (hatch) geçmiştir, bu sezonda kazadan kurtulan diğer kişiler de tanıtılmıştır. Sezonun sonunda herkesi büyük bir sürpriz beklemektedir.

  Sezon 3
  3. Sezon promolarından biri. Soldan sağa: Ben, Kate, Sawyer, Claire, Charlie, Jack, Sayid, Locke, Sun, Desmond, Hurley, Jin, Juliet

  Sezon 3 Amerika'da 4 Eylül 2006 ile 23 Mayıs 2007 tarihleri arasında yayınlanmış ve 23 bölüm sürmüştür. Diğerlerine daha çok monoton, slow ve romantizmin daha çok olduğu bir sezon olmuştur.Bu yüzden 3.sezon da Lost severler sıkılmış ve bunu anlayan yapımcılar 4.sezonu daha hareketli yapma kararı almışlardır. 7 Şubat'ta tekrar gösterime giren dizi, hiç ara vermeden sezonu kapatmıştır.

  Sezon 4

  Sezon 4 Amerika'daaaaaaaaaa 31 Ocak tarihinde gösterime girdi. Ancak WGA Grevi nedeniyle yarıda kaldı. İlk 12 bölümü çekildi. 24 Nisan'da yayınlanan 8. bölümle bir aylık ara son buldu. 4. sezon 3 bölümlük sezon finaliyle birlikte 14 bölümdür. Sezon finali olan "There's No Place Like Home" bölümü toplam 180 dakika olmakla birlikte 15 Mayıs'ta birinci kısmı yayınlanmıştır. 29 Mayıs'ta 2 saatlik sezon finaliyle dizinin dördüncü sezonu sona ermiştir.

  Sezon 5
  Güncel Bu madde güncel bilgiler içermektedir.
  Maddedeki bilgiler, olayların gelişimine göre sık sık güncellenebilir.

  Lost dizisinin 5. sezonu Amerika'da 21 Ocak 2009 tarihinde yayınlanan iki bölümle(Because You Left ve The Lie) başladı. Yayınlanan son bölümde adadan ayrılanların, adaya yakışır derecede gizemli bir şekilde adaya geri dönüşü gösterildi. Ayrıca bu sezonda daha az flashback ve flashforward kullanılacak.[12]

  Gelecek sezonlar

  7 Mayıs 2007 tarihinde ABC başkanı Stephen McPherson, Lost yazarlarının 3. sezondan sonra 48 bölüm yazıp yayınlanacağını söyledi. Başta 16 bölümlük 3 sezon düşünülmesine rağmen sonradan yazarlar 4. sezonu 14 diğer iki sezonu 14'şer bölümlük yayınlama kararı aldılar.

  Güncel Haberler

  BBC de çıkan habere göre son zamanlarda özellikle Amerika'da yaşanan reyting düşüklüğü sebebiyle dizinin yapımcıları ABC yöneticileriyle masaya oturmuş ve dizinin bitiş tarihini daha erkene almışlardır. Dizide yaşanan reyting düşüklüğünün asıl sebebi ise sezonun ortasında 3 ay gibi uzun bir süre ara verilmesi bu nedenle televizyonda düzenli bir şekilde gösterilmemesi olabilir. Ve özellikle ilk iki sezondan akılda kalan soru işaretlerine çözüm bulmak yerine daha çok sorular üretilmesi izleyicinin diziye olan bağlılığını artırır yanılgısı dizinin reytinglerinde azalmaya neden olmuştur. Ve bunu anlayan yapımcılar 3. sezonun geri kalan bölümlerinde hiç ara vermeden her hafta yeni bölüm kampanyasıyla ekrana çıkmışlardır.
  avatar
  Administrator
  Administrator_Kurucu
  Administrator_Kurucu

  Cinsiyet : Kadın

  Koç Köpek

  Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1416
  Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 18/02/09
  Yaş Yaş : 24
  Doğum tarihi Doğum tarihi : 10/04/94
  İş/Hobiler İş/Hobiler : Öğrenci

  Konu İkonu Geri: lost filmi

  Mesaj tarafından Administrator Bir Perş. Mart 05, 2009 4:38 pm

  teşekkürler


  _________________
  avatar
  ladypink
  Genel Moderator
  Genel Moderator

  Cinsiyet : Kadın

  Ikizler Keçi

  Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 1694
  Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 19/02/09
  Yaş Yaş : 27
  Doğum tarihi Doğum tarihi : 14/06/91
  Nerden Nerden : Mersin
  İş/Hobiler İş/Hobiler : taekwondo,nette gezmek
  Lakap Lakap : layla

  Konu İkonu Geri: lost filmi

  Mesaj tarafından ladypink Bir Cuma Mart 06, 2009 10:21 am

  önemli değil ::::
  avatar
  SanDy
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Kova Horoz

  Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 4
  Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 27/03/09
  Yaş Yaş : 24
  Doğum tarihi Doğum tarihi : 30/01/94
  Nerden Nerden : Evden... xP
  İş/Hobiler İş/Hobiler : SitemLe iLgiLenmek...
  Lakap Lakap : SanDy

  Konu İkonu Geri: lost filmi

  Mesaj tarafından SanDy Bir C.tesi Mart 28, 2009 6:43 am

  teşekkürler bu filmi seviyorum lol!

   Forum Saati Cuma Ocak 18, 2019 7:44 am